A praise that Allah praised Himself with, indicating to His servants that they too should praise Him, as if Allah had said, `Say: All thanks and praise is due to Allah.’ It was said that the statement!
SENI ITU INDAH
Wednesday 20 November 2013
PBS KINI
PENTAKSIRAN BERASASKAN SEKOLAH (PBS)
Konsep PBS
1. Soalan: Apa itu PBS?
Jawapan: PBS merupakan satu bentuk pentaksiran yang bersifat holistik iaitu menilai aspek kognitif (intelek), afektif (emosi dan rohani) dan psikomotor (jasmani) selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan dan Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR). PBS mentaksir bidang akademik dan bukan akademik
"
Orang yang bahagia itu akan selalu menyediakan WAKTU untuk membaca kerana membaca itu sumber hikmah menyediakan waktu tertawa kerana tertawa itu muziknya jiwa, menyediakan waktu untuk berfikir kerana berfikir itu pokok kemajuan,
….menyediakan waktu untuk beramal kerana beramal itu pangkal kejayaan, menyediakan waktu untuk bersenda kerana bersenda itu akan membuat muda selalu dan menyediakan waktu beribadat kerana beribadat itu adalah ibu dari segala ketenangan jiwa”
RPH ASAS SENI REKA-JALINAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 25 March 2013
Hari : Isnin
Waktu :
2 Waktu
Masa : 1 jam 20 minit
Mata pelajaran : Pendidikan
Seni Visual
Tingkatan : 2
Ibnu Rusyd
Bilangan Pelajar : 29 orang
Bidang : Asas Seni Reka
Unit Pembelajaran : Unsur
Seni- Jalinan
Tajuk / Tema : Hiasan
Dinding bertemakan flora
BAND
|
PERNYATAAN DAN STANDARD
|
DISKRIPTOR
|
EVIDENS
|
2
Tahu dan Faham
|
B2
Mengetahui dan
memahami
tentang unsur seni
dan prinsip
rekaan dalam Asas
Seni Reka
melalui pengamatan
dan
pemerhatian terhadap
sumber
alam, benda buatan
manusia danhasil seni visual
|
B2D1
Mengenalpasti fungsi
serta peranan
unsur seni dalam
Asas Seni Reka
pada sumber alam,
benda buatan
manusia dan hasil seni visual.
|
B2D1E1
Mengenalpasti fungsi
dan peranan unsur seni,pada sumber alam, benda buatan manusia.
|
Objektif Hasil
Pembelajaran Diakhir pembelajaran, murid dapat:
1.
Kognitif -Menyatakan
jenis dan ciri-ciri jalinan (jalinan tampak dan
jalinan sentuh) melalui pendedahan
dan pengalaman terhadap deria mereka samaada penglihatan dan sentuhan.
2.
Psikomotor -Mengaplikasikan
teknik gosokan, teknik tekapan dan
teknik
Percikan
serta tiupan warna melalui unsur jalinan sentuh untuk menghasilkan hiasan
dinding bertemakan flora.
3.
Afektif -dapat
menghasilkan hiasan dinding dengan kemas dan teliti
mengikut teknik gosokan, tekapan dan teknik percikan serta
tiupan.
Pengetahuan
Sediada telah didedahkanSifat-sifat permukaan
jalinan (kasar, licin, tajam) dalam pelajaran sains
Murid tahuObjek sumber alam dan bahan
buatan manusia yang mempunyai ciri-ciri jalinan (tembikai, nanas)
Peggabungjalinan Sains (fungsi sifat-sifat jalinan pada sesuatu
permukaan)
Kemahiran Contoh:
tayar- geseran untuk cengkaman
KBKK Menjanakan
idea, membuat gambaran, menilai
Nilai Kerjasama
Ketekunan
dalam pengkaryaan
Menghargai
Alam ciptaan Tuhan
Alat / Bahan
Dan Sumber -(kulit
durian, teddy bear, kain batik, batu,kertas pasir, kertas hadiah (gambar batu) diletakkan
didalam kotak misteri.
-
buku skrap
-kertas
A4, poster colour/ pensil warna,
berus, bekas air, straw dan daun.
Langkah
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Alat, BBM dan Catatan
|
Set
Induksi
(5 minit)
|
Menggunakan
kotak misteri berisi pelbagai barang. untuk menguji tahap kepekaan murid dari
aspek deria sentuh.
menyatakan
ciri-ciri apa yang mereka sentuh.
|
·
Murid merasa objek di dalam kotak misteri.
·
Murid menyatakan ciri-ciri apa yang mereka
sentuh.
§
Lembut
§
Tajam
§
Berbulu
§
Keras
§
Kasar
§
Licin
|
Kaedah
pembelajaran (pendekatan murid):
Murid-murid
ingin tahu apa yang terdapat dalam kotak misteri.
|
Langkah 1
(20 minit)
|
Aras 1: Pengetahuan dan kefahaman
Definisi
jalinan-
Sifat
jalinan-
Jenis
jalinan-
kesan
/rasa pada sesuatu permukaan:
·
Jalinan tampak
(dilihat)
·
Jalinan sentuh
(disentuh &dilihat)
melalui:
·
Contoh buku skrap tentang jalinan.
·
Buku teks
Sesi soal
jawab daripada guru secara lisan. (pengukuhan)
1. Contoh
jalinan tampak?
2. Contoh
jalinan sentuh?
3. Jalinan
tampak hanya boleh
dilihat.
4. Jalinan
sentuh pula boleh
disentuh dan dilihat.
|
·
Murid mendengar penerangan daripada guru
sambil bersoal jawap tentang jalinan, jenis jalinan sama ada daripada alam
semula jadi mahupun buatan manusia.
·
Murid menyatakan contoh dan ciri-ciri jalinan
sentuh dan jalinan tampak yang berada dipersekitaran mereka.
|
DBAE (Disiplin
sejarah dan kritikan seni)
Kaedah
pembelajaran
(berpusatkan
murid) setiap murid tertanya-tanya apakah objek di dalam kotak tersebut.
ABM:
Contoh
Buku skrap.
Buku teks
|
Langkah 2
(5 minit)
|
Aras 2:analisis danaplikasi
Demonstrasi:
Penghasilan
hiasan dinding
Teknik:
·
Tekapan
·
Gosokan
·
Percik dan tiupan warna
Bahan dan
peralatan
Bahan:
·
Kertas A4
·
Warna poster
·
Gam
·
Pensel warna
Peralatan:
Jalinan
sentuh:
·
Daun
·
straw
·
Berus
·
Bekas air
·
Gunting
|
· Murid
memerhatikan demonstrasi yang dilakukan oleh guru.
|
DBAE
(Penghasilan produk)
Kaedah
pembelajaran (demonstrasi &berpusatkan guru)
|
Langlah 3
(30 minit)
|
Aras 2: analisis dan aplikasi
AKTIVITI
PELAJAR
Menghasilkan
hiasan dinding yang bertemakan flora.
|
·
Murid membuat hiasan dinding bertemakan flora. (mengikut
kreativiti masing-masing) dengan menggunakan teknik tekapan, teknik gosokan
dan tekni percik dan tiupan warna, sebagaimana yang telah didemonstrasikan
oleh guru.
|
Kertas
warna, kertas lukisan, pensil, gam dan buah-buahan
Inkuri
penemuan
|
Penutup
(10 minit)
|
Aras 3:
Penutup
Penilaian
Apresiasi
Rumusan
|
·
Murid berhenti membuat karya.
·
Murid mempamerkan hasil rekaan.
·
Murid membuat lembaran kerja yang diberikan oleh
guru.
|
DBAE:
(disiplin kritikan seni)
|
RPH REKABENTUK LANDSKAP
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 20 November 2013
Hari : Rabu
Waktu :
1 Waktu
Masa : 40 Minit
Mata muridan : Pendidikan
Seni Visual
Tingkatan : 4
Amanah
Bilangan Murid : 22 orang
Bidang : Reka Bentuk
Unit Pembelajaran : Reka
Bentuk Persekitaran - Landskap
Tajuk / Tema : Melukis
Simbol Pokok
Objektif Hasil
Pembelajaran
Diakhir
pembelajaran, murid dapat:
1. Kognitif : Menjelaskan
beberapa jenis pokok yang terdapat dalam reka bentuk.landskap
2. Psikomotor
: Menghasilkan lakaran simbol pokok landskap menggunakan simbol .....................yang.telah ditetapkan.
3. Afektif
: Menghasilkan
beberapa lakaran simbol pokok yang terdapat dalam .reka.bentuk landskap dengan kemas dan
kreatif.
BAND
|
PERNYATAAN DAN
STANDARD
|
DISKRIPTOR
|
EVIDENS
|
2
Tahu dan Faham
|
B2
Mengetahui
dan memahami
tentang
unsur seni dan prinsip
rekaan
dalam Asas Seni Reka
melalui
pengamatan dan
pemerhatian
terhadap sumber
alam,
benda buatan manusia dan hasil seni visual
|
B2D1
Mengenalpasti
fungsi serta peranan
unsur seni
dalam Asas Seni Reka
pada
sumber alam, benda buatan
manusia dan hasil seni
visual.
|
B2D1E1
Mengenalpasti
fungsi dan peranan unsur seni, pada sumber alam, benda buatan manusia.
|
Pengetahuan
Sediada
a) Murid telah
didedahkan dengan pengetahuan asas mengenai reka bentuk landskap. Murid telah
melihat landskap pada kawasan sekolah, masjid, perpustakaan, hospital dan
sebagainya.
Penggabung jalinan:
Sains :
Menggunakan simbol-simbol pokok iaitu flora yang diguna pakai dalam reka
bentuk landskap
Sejarah : Pengenalan dan sejarah reka bentuk landskap
Nilai : Kerjasama, Kekemasan, Ketelitian, Keberanian,
Kecekapan, Rasional.
KBKK :
Kemahiran menghubungkait, menganalisis,
menilai, membuat kesimpulan.
Alat/Bahan : ‘Flash Card’,
‘Handout’, ‘Masking Tape’, Kertas Bersaiz A4, Pensil .......2b, Pemadam,
Cat Air (Watercolour), Berus, ‘Pallet’ Dan Surat .......Khabar.
Rujukan : Sukatan
pelajaran Tahunan KBSM Pendidikan Seni Visual.
Huraian
Sukatan Pelajaran
Teks
Kreatif Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4 & 5
Langkah
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Alat, BBM dan Catatan
|
||||||||||||
Set
Induksi
(5 minit)
|
Seorang murid tampil kehadapan untuk mendapatkan
petunjuk
Murid tersebut diberi petunjuk dan seterusnya akan menyusun
puzzle yang di sediakan.
|
·
Murid cuba menyusun untuk mengetahui rahsia
disebalik puzzle tersebut.
·
Murid meneka apa yang disusun oleh rakannya.
·
Murid melihat hasil gambar puzzle tersebut
|
Kaedah
pembelajaran (pendekatan murid):
(Murid-murid
ingin tahu gambar disebalik puzzle tersebut)
ABM
:
‘Flash
Card puzzle”
|
||||||||||||
Langkah 1
(10 minit)
|
Aras 1:
Pengetahuan dan kefahaman
i.
Landskap lembut
ii.
Landskap kejur (keras)
ü
Renek
ü
Naungan
ü
Palma
ü
Penutup bumi
·
Simbol-simbol pokok dalam landskap
Sesi
soal jawab daripada guru secara lisan. (Pengukuhan)
Rujukan
:
1. Buku
teks
2. Seni
visual tingkatan 3
3. Teks
Kreatif Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4&5
|
· Murid
mendengar penerangan daripada guru sambil bersoal jawap tentang pengenalan
landskap
·
Murid menyatakan
jenis-jenis pokok yang terdapat dalam reka bentuk landskap yang pernah mereka
lihat.
·
Murid diperkenalkan dengan jenis-jenis tumbuhan
dalam landskap secara terperinci.
|
DBAE
(Disiplin sejarah dan kritikan seni)
Kaedah
pembelajaran
(berpusatkan
murid) setiap murid tertanya-tanya apakah aspek utama dalam reka bentuk
landskap.
KBKK:
Menyenaraikan, menyatakan dan mengenalpasti
ABM:
Gambar
landskap
Buku
Teks
‘Flash card’
|
||||||||||||
Langkah
2
(5
minit)
|
Aras 2:
Demonstrasi
Penghasilan
simbol pokok (tumbuhan) yang digunakan dalam reka bentuk landskap.
Langkah
awal dalam proses melukis simbol pokok
1. Membuat
lakaran awal menggunkan pallet ‘O’/ duit syiling 50 sen.
2. Membuat
simbol pokok yang dipilih
3. Menggunkan
pensel warna / cat air untuk mewarnakannya.
4. Menggunakan
pen untuk membuat kemasan pada bahagian tepi.
5. Menunjukkan
bahan yang sebenar kepada pelajar
|
· Murid
diarahkan kehadapan untuk melihat dengan lebih dekat mengenai demostasi yang
dibuat oleh guru.
· Murid
memerhatikan demonstrasi yang dilakukan oleh guru.
· Murid
menanyakan soalan mengenai kaedah/proses aktiviti semasa demostasi dijalankan.
|
DBAE
(Penghasilan produk)
Kaedah
pembelajaran (demonstrasi &berpusatkan guru)
ABM:
- Kertas a4
- Pensel 2b
- Pemadam
- Cat air
- Pallet
- berus
|
||||||||||||
Langlah
3
(15
minit)
|
Aras 3 :
Analisis Dan Aplikasi
Proses Kerja :
AKTIVITI
MURID
1. Murid
dibekalkan dengan sehelai kertas lukisan
2. Murid
diarahkan melukis menggunakn pensil 2B sebelum mewarna.
3. Murid
diberi contoh simbol landskap untuk melukis simbol pokok
4. Berus
dan pallet digunakan untuk mewarna simbol pokok
|
·
Murid bertindak mengikut arahan yang
diberikan oleh guru
·
Guru mengedarkan helaian kertas aktiviti
kepada pelajar
·
Murid menjalankan aktiviti dengan baik dan
berdisiplin sambil dipantau oleh guru.
·
Murid diingatkan supaya melakukan aktiviti
dalam jangka masa yang ditetapkan.
·
Murid diingatkan supaya menjaga kebersihan
kelas.
|
Kaedah ASSURE:
Memerlukan penglibatan pelajar:
Murid terlibat dalam aktiviti.
KBKK:
menjana idea, menyelidik, mengenalpasti, mencari, menyelesaikan,
menyatakan
ABM:
- Kertas a4
- Pensel 2b
- Pemadam
- Pembaris
- Cat air
- Berus
- air
|
||||||||||||
Penutup
(5
minit)
|
Aras 3:
Penilaian Dan Refleksi
Guru membuat penilaan dan rumusan
terhadap hasil karya
murid.
Sesi soaljawab secara lisan. (Pengukuhan)
|
· Murid berhenti membuat karya.
· Murid diminta untuk mengumpulkan hasil kerja mereka yang telah siap
· Murid mendengar rumusan dari guru mengenai P&P yang dijalankan
|
Kaedah ASSURE: Melakukan Penilaian dan Pengubahsuaian:
KBKK:
Mengenalpasti, menyatakan
ABM
Hasil kerja murid
|
Subscribe to:
Posts (Atom)