SENI ITU INDAH

SENI ITU INDAH
“Bad art is more tragically beautiful than good art because it documents human failure.”

Wednesday 20 November 2013

RPH REKABENTUK LANDSKAP

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                        :           20 November 2013
Hari                            :           Rabu
Waktu                        :           1 Waktu
Masa                          :           40 Minit

Mata muridan           :           Pendidikan Seni Visual
Tingkatan                  :           4 Amanah
Bilangan Murid         :           22 orang
Bidang                        :           Reka Bentuk
Unit Pembelajaran     :           Reka Bentuk Persekitaran - Landskap
Tajuk / Tema             :           Melukis Simbol Pokok


Objektif Hasil
Pembelajaran           

Diakhir pembelajaran, murid dapat:

1.     Kognitif    : Menjelaskan beberapa jenis pokok yang terdapat dalam reka bentuk.landskap
2.     Psikomotor : Menghasilkan lakaran simbol pokok landskap menggunakan simbol .....................yang.telah ditetapkan.
3.  Afektif      : Menghasilkan beberapa lakaran simbol pokok yang terdapat dalam .reka.bentuk landskap dengan kemas dan kreatif.


BAND
PERNYATAAN DAN STANDARD
DISKRIPTOR
EVIDENS

2
 Tahu dan Faham

B2
Mengetahui dan memahami
tentang unsur seni dan prinsip
rekaan dalam Asas Seni Reka
melalui pengamatan dan
pemerhatian terhadap sumber
alam, benda buatan manusia dan hasil seni visual

B2D1
Mengenalpasti fungsi serta peranan
unsur seni dalam Asas Seni Reka
pada sumber alam, benda buatan
manusia dan hasil seni visual.

B2D1E1
Mengenalpasti fungsi dan peranan unsur seni, pada sumber alam, benda buatan manusia.


Pengetahuan Sediada

a)      Murid telah didedahkan dengan pengetahuan asas mengenai reka bentuk landskap. Murid telah melihat landskap pada kawasan sekolah, masjid, perpustakaan, hospital dan sebagainya.
           
Penggabung jalinan:
Sains    :  Menggunakan simbol-simbol pokok iaitu flora yang diguna pakai dalam reka bentuk landskap
Sejarah :  Pengenalan dan sejarah reka bentuk landskap
Nilai     :  Kerjasama, Kekemasan, Ketelitian, Keberanian, Kecekapan, Rasional.
KBKK :  Kemahiran menghubungkait, menganalisis, menilai, membuat kesimpulan.

Alat/Bahan     : ‘Flash Card’, ‘Handout’, ‘Masking Tape’, Kertas Bersaiz A4, Pensil   .......2b, Pemadam, Cat Air (Watercolour), Berus, ‘Pallet’ Dan Surat .......Khabar.

Rujukan         :    Sukatan pelajaran Tahunan KBSM Pendidikan Seni Visual.
                             Huraian Sukatan Pelajaran
                             Teks Kreatif Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4 & 5

Langkah
Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Alat, BBM dan Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Seorang murid tampil kehadapan untuk mendapatkan petunjuk

Murid tersebut diberi petunjuk dan seterusnya akan menyusun puzzle yang di sediakan.



·         Murid cuba menyusun untuk mengetahui rahsia disebalik puzzle tersebut.

·         Murid  meneka apa yang disusun oleh rakannya.

·         Murid melihat hasil gambar puzzle tersebut

Kaedah pembelajaran (pendekatan murid):

(Murid-murid ingin tahu gambar disebalik puzzle tersebut)

ABM :

‘Flash Card puzzle”
Langkah 1
(10 minit)
Aras 1:
Pengetahuan dan kefahaman

  • Pengenalan reka bentuk landskap
  • Elemen-elemen hiasan landskap


  • Jenis-jenis landskap
                                i.            Landskap lembut
                              ii.            Landskap kejur (keras)

  • Jenis Tumbuhan dalam Landskap :

ü  Renek

ü  Naungan


ü  Palma


ü  Penutup bumi


·         Simbol-simbol pokok dalam landskap


Sesi soal jawab daripada guru secara lisan. (Pengukuhan)

Rujukan :
1.      Buku teks
2.      Seni visual tingkatan 3
3.      Teks Kreatif Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4&5


·  Murid mendengar penerangan daripada guru sambil bersoal jawap tentang pengenalan landskap



·         Murid  menyatakan jenis-jenis pokok yang terdapat dalam reka bentuk landskap yang pernah mereka lihat.

·         Murid diperkenalkan dengan jenis-jenis tumbuhan dalam landskap secara terperinci.

DBAE (Disiplin sejarah dan kritikan seni)

Kaedah pembelajaran
(berpusatkan murid) setiap murid tertanya-tanya apakah aspek utama dalam reka bentuk landskap.

KBKK:
Menyenaraikan, menyatakan dan mengenalpasti


ABM:

Gambar landskap

Buku Teks

‘Flash card’

Langkah 2
(5 minit)

Aras 2:
Demonstrasi

Penghasilan simbol pokok (tumbuhan) yang digunakan dalam reka bentuk landskap.

Langkah awal dalam proses melukis simbol pokok


1.      Membuat lakaran awal menggunkan pallet ‘O’/ duit syiling 50 sen.

2.      Membuat simbol pokok yang dipilih

3.      Menggunkan pensel warna / cat air untuk mewarnakannya.

4.      Menggunakan pen untuk membuat kemasan pada bahagian tepi.

5.      Menunjukkan bahan yang sebenar kepada pelajar



·  Murid diarahkan kehadapan untuk melihat dengan lebih dekat mengenai demostasi yang dibuat oleh guru.

·  Murid memerhatikan demonstrasi yang dilakukan oleh guru.

·  Murid menanyakan soalan mengenai kaedah/proses aktiviti semasa demostasi dijalankan.
DBAE (Penghasilan produk)

Kaedah pembelajaran (demonstrasi &berpusatkan guru)


ABM:
-     Kertas a4
-     Pensel 2b
-     Pemadam
-     Cat air
-     Pallet
-     berus

Langlah 3
(15 minit)

Aras 3 :
Analisis Dan Aplikasi

Proses Kerja :

AKTIVITI MURID

1.      Murid dibekalkan dengan sehelai kertas lukisan

2.      Murid diarahkan melukis menggunakn pensil 2B sebelum mewarna.




















3.      Murid diberi contoh simbol landskap untuk melukis simbol pokok

4.      Berus dan pallet digunakan untuk mewarna simbol pokok

·         Murid bertindak mengikut arahan yang diberikan oleh guru

·         Guru mengedarkan helaian kertas aktiviti kepada pelajar

·         Murid menjalankan aktiviti dengan baik dan berdisiplin sambil dipantau oleh guru.

·         Murid diingatkan supaya melakukan aktiviti dalam jangka masa yang ditetapkan.

·         Murid diingatkan supaya menjaga kebersihan kelas.

 Kaedah ASSURE:
Memerlukan penglibatan pelajar:
Murid terlibat dalam aktiviti.


KBKK:
menjana idea, menyelidik, mengenalpasti, mencari, menyelesaikan, menyatakan

ABM:

-     Kertas a4
-     Pensel 2b
-     Pemadam
-     Pembaris
-     Cat air
-     Berus
-     air

Penutup
(5 minit)
Aras 3:
Penilaian Dan Refleksi

Guru membuat penilaan dan rumusan  terhadap  hasil karya murid.  



Sesi soaljawab secara lisan. (Pengukuhan)

·   Murid  berhenti membuat karya.

·   Murid diminta untuk mengumpulkan hasil kerja mereka yang telah siap

·   Murid mendengar rumusan dari guru mengenai P&P yang dijalankan

Kaedah ASSURE: Melakukan Penilaian dan Pengubahsuaian:


KBKK:
Mengenalpasti, menyatakan

ABM
Hasil kerja murid



No comments:

Post a Comment